Főoldal  
 
Hírek
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2024. március 29.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Aktuális Hírek

Átláthatóbb viszonyok, szigorúbb szabályok kellenek
Egyértelműen romlott az önkormányzatok pénzügyi helyzete – mutatták ki az ÁSZ ellenőrzései

A magyarországi önkormányzatok pénzügyi helyzete 2007 és 2010 között egyértelműen romlott, a pénzügyi kockázatok növekedtek - fejtette ki Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke április 17-én, Budapesten, az ÁSZ helyi önkormányzatok eladósodottságáról szóló nemzetközi konferenciáján.


Az Állami Számvevőszék ellenőrzései rámutattak, hogy 2007 és 2010 között valamennyi önkormányzati típust érintette a költségvetési források csökkentése, a középszinten működőknél pedig az illetékbevételek csökkenése is rontott a pénzügyi helyzeten. A vizsgált időszakban a megyei önkormányzatok bevételei abszolút értelemben 16,9 százalékkal csökkentek. A főváros, a megyei jogú városok és városok együttes bevételének 6,1 százalékos növekedése reálértéken jelentett csökkenést.

„Komoly problémát jelent, hogy az adósságszolgálati terhek kifizetésére az önkormányzatok többsége a folyó költségvetésében nem képes fedezetet biztosítani. Az önkormányzatok többsége a folyószámla és egyéb likvid hitelek felvételét részesítette előnyben, mivel azokra a hitelfelvételi korlát nem vonatkozott, és a kamatfeltételeik is kedvezőek voltak. Ezáltal azonban növekedett az önkormányzatok banki kitettsége" - tette hozzá az ÁSZ elnöke, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzatok a szállítókat is a külső finanszírozás egyik eszközének tekintették. Ez utóbbira utal, hogy az összes szállítói állomány 2007-ről 2010-re csaknem negyedével, a lejárt határidejű tartozások állománya pedig kétharmadával nőtt.

Az előadásból kiderült, hogy paradox módon kedvezőtlen hatással volt az önkormányzatok pénzügyi helyzetére az EU-s pályázatokhoz kapcsolódó, fokozott beruházási aktivitás is. Ez ugyanis olyan kötelezettségvállalásokat eredményezett, amelyeknél a visszafizetés fedezete nem biztosított. Kockázati tényező a létrehozott létesítmények működtetése, üzemeltetése is, hisz ilyenkor sok esetben nem képződnek pótlólagos bevételek, illetve megtakarítások.

„Külön szeretném felhívni a figyelmet arra a problémára, hogy a fejlesztési döntések során gyakran a magas támogatási arány élvezett elsőbbséget, a gazdaságossági és működési szempontok háttérbe szorultak. Jelentős az állagromlásból, a pótlások elhalasztásából adódó rejtett adósság is, amelynek finanszírozhatósága kétséges" - mondta el Domokos László.

Az ÁSZ elnöke felhívta a figyelmet, hogy a valós pénzügyi helyzet megítéléséhez elengedhetetlen az önkormányzati társaságok pénzügyeinek figyelembe vétele. Az önkormányzatok gazdasági társaságai jelentős adósságállományt halmoztak fel. Ezekért a tartozásokért a tulajdonost helytállási kötelezettség terheli, ami pénzügyi és konszolidációs kockázatot hordoz.

„A közpénzügyek területén rendre van szükség. Ehhez átláthatóbb viszonyok, hatékonyabb és szigorúbb szabályok, illetve felelős döntések kellenek" - mondta az ÁSZ elnöke.

Domokos László előadása itt érhető el: Domokos László előadása 2012. április 17..pdf


Forrás: asz.hu

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2024 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu