Főoldal  
 
Hírek
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2024. március 28.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Aktuális Hírek

Rendezték a volt megyei muzeális intézmények sorsát
A 218 intézmény többsége a székhely szerint illetékes településhez kerül, tízet az Emmi saját fenntartásába von

Komoly eredményként értékelte L. Simon László kultúráért felelős államtitkár egy október 9-i sajtóbeszélgetésen, hogy az Országgyűlés október 8-án elfogadta a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvény módosítását. A változtatás szerint 2013. január 1-jétől a megyeszékhelyek fenntartásába kerülnek a megyei múzeumok és könyvtárak, amelyeket a megyei önkormányzatok konszolidációjáról szóló törvény helyezett állami tulajdonba 2012 januárjától.


A kisebb településeken működő, korábban megyei fenntartású muzeális intézmények jövőre a székhely szerint illetékes települési önkormányzatok fenntartásába kerülnek. Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének előterjesztését 244 igen, 46 nem ellenében és 55 tartózkodással fogadták el a képviselők, akik a kulturális államtitkár értékelése szerint ezzel nagy horderejű változást szavaztak meg.

L. Simon László felidézte, hogy a módosítás beterjesztését hosszú előkészítési szakasz, szakmai egyeztetés-sorozat előzte meg. „Reményeink szerint az új törvény hosszú évekre fogja meghatározni a vidéki közgyűjteményi és közművelődési intézményrendszer kereteit" - fogalmazott. Ehhez azonban az is kell, hogy az új modellhez megfelelő finanszírozási feltételek társuljanak.

A 2013-as költségvetés tervezete szerint a Belügyminisztérium büdzséjében 17,6 milliárd, az Emberi Erőforrások Minisztériumáéban (Emmi) pedig további 1,8 milliárd forint szerepel erre a célra. Az államtitkár azt mondta, az eredeti koncepció kevés ponton módosult, így az eredeti tervekkel ellentétben megtartották például a megyei könyvtár elnevezést, míg Komárom-Esztergom megyében a megyeszékhely Tatabánya kisebb látogatottságú múzeuma helyett a tatai Kuny Domokos Múzeumnál maradt a megyei hatókör.

Az MTI kérdésére L. Simon László hozzáfűzte: a balassagyarmati önkormányzat kérése ellenére a megyeszékhely Salgótarján lesz a megyei hatókörű múzeum székhelye. A megyei könyvtárak és a megyei hatókörű múzeumok igazgatóinak kinevezésénél a tárcának egyetértési joga lesz, ennek gyakorlását azonban egy módosító javaslat beépítésének köszönhetően a törvény 30 napban korlátozza.

Mint elhangzott, a megyei múzeumi rendszer 218 egységéből az Emmi tízet saját fenntartásába von, mert azok a település eltartó képességét meghaladó vagy speciális gyűjtőkörű intézmények. A tíz kiállítóhely mindegyike egy-egy nagy állami közgyűjtemény filiáléjaként fog működni; a tárca erre 2013-ban 700 millió forintot szán.

A 2012. október 9-én véglegesített listára a békési Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhely és Csolt Monostor Középkori Romkert (leendő anyaintézmény: Magyar Nemzeti Múzeum, MNM), a sátoraljaújhelyi Magyar Nyelv Múzeuma (Petőfi Irodalmi Múzeum), a Pákozdi Csata Emlékkiállítás (Hadtörténeti Intézet és Múzeum), a nagycenki Széchenyi István emlékkiállítás (MNM), a gyöngyösi Mátra Múzeum (Magyar Természettudományi Múzeum, MTTM), a somogyi Zichy Mihály emlékház (Szépművészeti Múzeum), a Somogy megyei Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény (szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum), a szabolcsi Vay Ádám muzeális gyűjtemény (MNM), a Báthory István Múzeum (MNM), valamint a zirci Bakonyi Természettudományi Múzeum (MTTM) került fel.

Az önkormányzati fenntartású, de megyei hatókörű múzeumoknak továbbra is el kell látniuk megyei feladataikat, az állam azonban ezt 2,4 milliárd forinttal fogja finanszírozni. Összehasonlításul az államtitkár megemlítette, hogy idén a megyei kormányszervek 2,6 milliárdot fordítottak a megyéktől átvett egész - 218 egységből álló - múzeumi hálózatra. Jövőre a megyeszékhelyen kívül működő múzeumokra további 1 milliárdot szán a tárca, ehhez jön a saját fenntartású vidéki múzeumok 700 millió forintja, ami összesen 4,1 milliárd forintot tesz ki.

L. Simon László beszámolója szerint az önkormányzatok fenntartásába adott múzeumok ingó és ingatlan vagyona egyelőre állami tulajdonban marad, de azt térítésmentesen használhatják. A működési tapasztalatok összegzése után az ingatlanok tulajdonjogát is érdemes lehet később átadni, eladni vagy elcserélni az önkormányzatokkal - vélekedett.

„Ha a helyi közösségek magukénak érzik az átvett intézményeket, azok fontossá válnak számukra" - szólt várakozásairól az államtitkár, emlékeztetve arra, hogy 50 ezer feletti éves látogatószámmal most csak négy vidéki múzeum büszkélkedhet, míg a kiállítóhelyek többsége nem éri el az évi háromezres látogatószámot sem.

Forrás: MTI

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2024 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu