Főoldal  
 
Hírek
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2024. március 29.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Aktuális Hírek

Lejárt a kompenzációs kérelmek beadási határideje
A pénzt első körben a 2000 lakosúnál kisebb települések kapják meg, ami 1018 önkormányzatot érint

Postai úton 2014. március 7-ig kellett eljuttatni mintegy 1200 településnek a kompenzációs kérelmét arra az idei 12,5 milliárd forintra, amit fejlesztési támogatásként adnak az adósságátvállalásból kimaradt önkormányzatoknak. „Nem lesz olyan település, amely ne jelentkezne az adósságkonszolidációból kimaradt önkormányzatoknak nyújtott fejlesztési támogatásra" - nyilatkozta a Világgazdaságnak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke.


Az 1344 milliárd forintra rúgó adósságátvállalásból nem résztvevő települések március 6-ig, jelentkezhettek elektronikusan a kompenzációra. A kérelmeket a mai napig lehetett beküldeni postai úton a Magyar Államkincstár területileg illetékes igazgatóságaira. A belügyminiszter március 24-ig dönt a támogatásokról.

A kompenzáció keretében nyújtott fejlesztési támogatás idei mértéke 12,5 milliárd forint (eredetileg még 10 milliárdot terveztek), négy év alatt pedig összesen 50 milliárd forint lesz. A mintegy 3200 önkormányzatból 1176 település jogosult a kompenzációra, ami így 1,1 millió lakost érint. Egy részük azért nem adósodott el, mert jól gazdálkodott, a kisebb települések azonban méretük miatt még hitelt sem tudtak felvenni.

 „A kompenzációként adott támogatás elve rendben van, a kormányzat azt vette figyelembe, hogy a bizonyos lélekszámú településeknél általában mekkora hitelállományt váltott ki az állam" - mondta Schmidt Jenő. Visszaosztották az összegeket, így hét kategóriát állítottak fel, hogy mekkora lélekszámú település, mennyi támogatást kaphat. Például a 100 és 300 fő közötti települések idén 2,95 millió forintot kaphatnak, a 501 és 1000 fő közöttiek 10 milliót, míg az 1001 és 2000 lélekszám közöttiek 20 milliót.

A kompenzációt első körben a 2000 lakosúnál kisebb települések kapják meg, ami 1018 önkormányzattal mintegy 600 ezer embert érint. Ezután kezdik meg az ennél nagyobb önkormányzatoknál is a kifizetéseket, és amelyeknek idén nem jut a forrásból, azok jövőre kapják meg a nekik járó összeget.

A TÖOSZ is azt kérte a kormányzattól, hogy a forrásokat ne négy évre osszák el, mert akkor a kistelepülések több részletben kapnának kis összegeket. Például, ha egy 301 és 500 fő közötti település a neki járó 6,5 millió forintot több részletben kapja meg, akkor abból kevésbé tud jelentős fejlesztést végezni, mintha egy tételben kapná meg. Feltehetően az idén a 2000 fő felettieknek nem jut majd ebből a támogatásból, de a következő években jobban fel tudnak majd használni 20, 40, vagy akár 114 millió forintot.

A támogatást többek között a települések belterületén lévő út, híd vagy járda, valamint vízrendezési és csapadékelvezetési rendszerek építésére, felújítására, településrendezési terv készítésére, egyes önkormányzati épületek fejlesztésére, energetikai korszerűsítésére kérhetik. Olyan fejlesztésre is igényelhetnek forrást, amely az óvodai nevelést, kulturális tevékenységet, szociális vagy egészségügyi feladatellátást szolgálja. A támogatások összevonhatóak, s nem kell azonnal elszámolni.

A TÖOSZ elnöke szerint a kiírás alapján a forrásokat könnyen felhasználhatják majd az önkormányzatok. „Egy dolgot hiányolok, hogy a település üzemeltetéséhez szükséges eszközök vásárlásának lehetősége nincs benne" - mondta Schmidt Jenő. Példaként említette, hogy a közmunka program kapcsán akár fűnyírókat is be lehetett volna így szerezni.


Becsületbeli ügy

„Az adósságkonszolidációból kimaradt települések kompenzálása becsületbeli ügy volt a kormányzat részéről" - hangoztatta a TÖOSZ elnöke. Arra emlékeztetett, hogy az átvállalással mintegy 300 település szabadult meg mintegy ezermilliárd forinttól, ennek az adósságnak közel ötödét a fővárostól vállaltak át. Igaz sok kistelepülés nem tudott eladósodni, mivel nem volt fedezetük a hitelfelvételre és ezt a feladataik sem igényelték.

Schmidt Jenő az adósságkonszolidációk első körét helyeselte, amikor a mintegy ezermilliárdos forráselvonás után (amikor határán volt a borulásnak az önkormányzati rendszer) a működésre felvett hiteleket vállalták át. Az utolsó, (456 milliárdos) konszolidációs körrel viszont nem ért egyet, amikor a települések saját erős fejlesztéseire felvett hitelektől is megszabadulhattak, amit nekik kellett volna kigazdálkodniuk.

Forrás: Világgazdaság

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2024 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu